Yazar: Orhan Kemal Sayfa: 355 Yayın Tarihi: 1966 Yayın Evi: Everest Yayınları Tür:

Arka Kapak Bilgisi

Çağdaş Türk romancılığının gelişmesinde çok önemli bir rol oynamış olan Orhan Kemal, yıllara karşın canlılığını koruyan bir yazar. Bu canlılık nedeniyle onun insanları, o insanların yaşadıkları günümüzün okurunu etkilemeye devam ediyor. Onun insana yaklaşımındaki gerçekçilik gücü, bu kitapların eskimesinin önündeki en önemli engel. Sinema dünyasının çevresinde kurulan hayaller ve yaşananları anlatan Yalancı Dünya da bugünün dünyasında yaşananlardan hiç uzak değil. Hâlâ büyülü bir perdenin karşısında kurulan ve o perdeye yansımayan hayaller var.Orhan Kemal’in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok aza yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.

Kitabın Özeti

Orhan Kemal, Türk Edebiyatı’nın çok önemli yazarlarından biri olarak hayatımıza eşsiz eserler sunmuştur. Kendisinin asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü’dür. Bursa Cezaevi’nde Nazım Hikmet ile tanışması onu yazı hayatında dönüm noktası olmuştur ve sonrasında da zevkle okuduğumuz eserler ortaya çıkmıştır.

Yalancı Dünya, Balıkesir’in ücra bir semtinde yaşayan ama güzelliğiyle herkesin dikkatini çeken Neriman’ın hikayesi anlatılıyor. Neriman son derece tutucu bir baba, babasına asla ses çıkaramayan bir annenin kızıdır. Hayallerinde her zaman bir film artisti olmak yatan Neriman yaşadığı hayattan hiç memnun değildir. Babasının baskılarını çok da umursamaz Neriman. Çünkü babası da gençlik yıllarında her türlü cevizi kıran, alkol düşkünü kabına sığmayan bir adamdır. Yaşı ilerleyince kendini dine adamıştır ve bu değişim Neriman’ı hiç de memnun etmemiştir.

Neriman yaşadığı bu mutsuz hayatında bir an önce 18 yaşına girmeyi ve bu evden gitmeyi hayal etmektedir. Babasının tüm azarlamaları neticesinde de annesine bunu sık sık dile getirir. Güzelliğinin kendisi de farkındadır ve bunu kesinlikle kullanmak istemektedir. Film artistlerini oldu olası hep özenerek izlemiştir ve bir gün kendisini orada hayal etmiştir. Buna da tek engel olarak babasını görür.

Bir gün babasından zar zor bir arkadaşına gitmek için izin alır. Gittiği evde arkadaşları ile gülüp eğlenirken arkadaşının abisi eve arkadaşı Bülent Nejat ile gelir. Bülent Nejat, İstanbul’dan bir reji asistanıdır. Bunu duyan Neriman’ın heyecandan eli ayağına dolaşır. Bülent Nejat eve girip Neriman’ın güzelliğini gördüğünde onunla hemen tanışmak ister. Bu tanışma ile Neriman güzel hayallere dalarken, yakın zamanda başına geleceklerden habersizdir. Nejat’a aşık olan ve onun peşinden İstanbul’a kaçan Neriman’ın başına az çok tahmin edebileceğimiz hayal kırıklıkları gelir.

Nejat’ın asker kaçağı olduğunun ortaya çıkmasından ve askere alınmasından sonra Neriman hayatı oldukça zorlaşır. Nejat, Neriman’ı Recep adında bir ağabeyine emanet etmiştir ama Recep başta olmak üzerinde çevresindeki bütün insanlar Nejat askere alındıktan sonra Neriman’a türlü türlü kötülükler yapmışlardır.

Neriman bütün bunları yaşarken babası annesini olanlardan sorumlu tutarak evden atmıştır ve annesi yanına Neriman’ı seven öğretmen ile İstanbul yollarına düşmüştür. İstanbul’da alabildikleri bilgiler ile Neriman’ı aramaya başlarlar ama Neriman’ın başına gelen fenalıkları duyan öğretmen durumdan rahatsız olur. Annesi Neriman’ı ararken, Neriman’ı yaşadığı bu kötü hayattan alıp kurtaran bir film teknisyeni vardır. Bu teknisyen Neriman’ın başına gelen her şeye rağmen onu sevmiş ve birlikte olmak istemiştir. Neriman bu teknisyen ile evlenir. Annesi Neriman’ı bulduğunda o teknisyen ile evlenmiştir. Durumlar karşısında annesi çok üzülse de en azından şu an mutlu olduğu için rahatlamıştır.

Yalancı Dünya kitabının hikayesine baktığınızda Türk filmi senaryolarını aratmayan sahneler görüyoruz. O dönemin hikayesi olsa da bakıldığında her dönem geçerliliğini koruyacak insani hevesler ve nefis mücadelesini konu alıyor.

Orhan Kemal Yalancı Dünya kitabında akıcı ve sade bir dil kullanmıştır. Kitaptaki betimlemeleri oldukça kuvvetlidir. Karakterleri gözümüzde öyle bir canlandırıyor ki, sokakta görsek tanıyabiliriz. Bunun yanı sıra günümüz için klasik ve biraz da klişe bir hikaye sınıfına girse de, olay örgüsünün akışı merak uyandırıyor. Bu da okuyucu için konsantre olmak konusunda kolaylık sağlıyor. Yalan Dünya kitabı film olarak da düşünülmüş bir eserdir. Zaten Orhan Kemal’in eserleri en çok senaryolaştırılan eserler arasındadır. Bunda da usta kaleminin etkilerini görebiliyoruz.

Yorum Yapın